Hľadáte uťahovák na prezúvanie auta, montovanie drevostavieb a nábytku či demontáž ťažkých mechanizmov? Náš sprievodca výberom rázových uťahovákov vám poradí, na čo sa zamerať pri výbere správneho modelu pre vaše potreby.
Rázové uťahovačky sú špeciálne nástroje, ktoré kompletne nahrádzajú potrebu ručného zaťahovania a povoľovania matíc či skrutiek. Uťahováky s hex upnutím pomôžu aj s klasickými šraubami či dokonca vŕtaním.
Rázové uťahováky využívajú pri uťahovaní/uvoľňovaní údery (rázy) kladiviek vo vnútri hnacieho mechanizmu v smere rotácie nástroja. Kladivká udierajú vo vysokej frekvencii, čím dodávajú rotačnému pohybu extra energiu (krútiaci moment). Zároveň tento dômyselný systém v sofistikovanejších strojoch s rôznymi nastaveniami môže chrániť skrutky pred prílišným utiahnutím a závity pred strhnutím.
Takýto mechanizmus rázákov chráni predovšetkým aj vaše zdravie. Počas používania je minimalizovaný prenos vibrácií do zvyšku nástroja, a spätný ráz je úplne nebadateľný. Ak pri zaťahovaní razák dosiahne maximálnu mieru utiahnutia, hlavica sa začne otáčať za sprievodu typického rapkania a telo razáku vám ostane pevne v ruke, na rozdiel od štandardnej vŕtačky s rotačným mechanizmom, ktorá sa prudko strhne do strany.
Typy rázových uťahovákov
Existuje viacero typov rázových uťahovákov. Medzi najznámejšie patria pneumatické uťahovačky, tiež prezývané "vzduchové". Sú poháňané stlačeným vzduchom z kompresoru cez vzduchovú hadicu, čo im dodáva vysoký výkon, zároveň však predstavuje aj veľké obmedzenie použitia.
Ďalšou alternatívou sú elektrické, resp. káblové uťahováky. Tie taktiež poskytujú vysoký výkon a sú pomerne robustné. Aj pri týchto modeloch treba brať do úvahy obmedzenia v podobe nutnosti napájania razáku do siete po celý čas užívania.
Poslednou alternatívou sú akumulátorové rázové uťahováky. Energiu im poskytujú batérie, a tak ich môžete využiť prakticky kdekoľvek aj mimo dosahu elektrickej siete. Technologický pokrok rýchlo napreduje a súčasné generácie AKU razákov sa svojím výkonom vyrovnávajú, či dokonca prevyšujú výkon pneumatických a káblových modelov.
Uťahovačky so 1/4“ šesťhrannou upínacou hlavou slúžia na skurtkovanie štandardných skrutiek pomocou bitov. Ide teda o rázové skrutkovače (po anglicky impact drivers). Tieto bity sa dajú používať aj vo vŕtačkách a vŕtacích skrutkovačoch.
Všetky ostatné uťahovačky disponujú štvorhranným výstupným prvkom, na ktorý sa upína nástrčný kľúč, tzv. orech. Jeho veľkosť sa udáva v palcoch (inchoch), ktorá zároveň určuje aj veľkosť kľúča, ktorý sa naň nasadzuje.
Pri štvorhranoch existujú dve možnosti upínania orechov: poistný kolík a poistný krúžok.
Poistný kolík (kĺbik) pomáha zafixovať nástrčný kľúč na upnutí. Orech je tak potrebné nastrčiť na upnutie v správnej polohe a po zapadnutí kolíka do otvoru sa zafixuje. Pre jeho odňatie je potrebné poistný kolík stlačiť a orech z upnutia poľahky vyvlečiete. Tento jednoduchý bezpečnostný mechanizmus zabraňuje samovoľnému vypadnutiu nástrčného kľúča z uťahováku.
Uťahováky s poistným krúžkom sú tak ideálne na práce, pri ktorých väčšinu času pracujete s jedným orechom, napr. montáž lešenia.
Stahlmann TIP: Ak pracujete vo výškach, siahnite radšej po uťahovačkách s poistným kolíkom z bezpečnosntých dôvodov. Pri kolíku nehrozí samovoľné vypadnutie orechu a jeho pád z výšky.
Druhým spôsobom upínania na štvorhrane je poistný krúžok, občas uvádzaný ako trecí krúžok, ktorý je umiestnený na konci upínacej štvorhrannej hlavy. Krúžok je o trochu väčší ako priemer upínania na orechu, vďaka čomu ho fixuje na mieste. Nástrčný kľúč jednoducho nasadíte/zosadíte z uťahovačky silným potiahnutím rukou. Uťahováky s poistným krúžkom sú vhodné najmä pri častom menení nástrčných kľúčov, napr. pre automechanikov.
Krútiací moment
Jeden z najdôležitejších parametrov razákov je sila, ktorou je nástroj schopný utiahnuť alebo uvoľniť maticu či skrutku. Tá sa označuje ako uťahovací alebo krútiaci moment, pričom hodnota sa udáva v newton metroch (Nm). Platí jednoduché pravidlo: čím väčšia sila, tým vyšší výkon nástroja.
Vedeli ste? Uťahovací moment označuje silu, akou dokáže razák utiahnuť maticu, alebo skrutku. Krútiaci moment naopak značí, ako silou dokáže maticu povoliť. Zväčša krútiaci moment prevyšuje uťahovací moment, a preto je dôležité pri doťahovaní matíc použiť momentový kľúč na utiahnutie na presne danú hodnotu.
Pri výbere nového rázového uťahováku sa treba zamyslieť, akú silu reálne budete potrebovať, resp. na akú prácu primárne uťahovák vyberáte. Nie vždy sa oplatí siahnuť po najvýkonnejších modeloch, nakoľko s rastúcim výkonom, rastie aj ich celková hmotnosť.
Najsilnejšie uťahováky sú určené skôr na najnáročnejšie aplikácie a na veľké spojovacie prvky. Pri výbere treba zvažovať celkovú váhu razáku a nájsť optimálny pomer medzi silou a hmotnosťou, pretože pri dlhodobom používaní hrá rolu každý gram navyše.
Demontáž polosí, pásov, železničných podvalov a súprav. Ideálny na skrutky až M50.
Maximálna rýchlosť otáčok
Ďalším parametrom uťahovákov je rýchlosť, akou dokážu skrutky povoliť či zatiahnuť. Platí, že čím vyššie maximálne otáčky, tým aj vyšší krútiaci moment. Väčšina razákov disponuje viacerými stupňami predvolených rýchlostí pre čo najväčšiu flexibilitu pri používaní.
Pri rázových uťahovákoch je však najdôležitejším faktorom krútiaci moment, rýchlosť otáčok je skôr sekundárnym údajom.
Uhlíkový motor: Staršia technológia motorov, ktoré sú síce lacnejšie, avšak treba pri nich rátať s nižšou životnosťou a častejšou údržbou ako pri bezuhlíkových modeloch.
Bezuhlíkový motor: Novšia technológia, ktorá dodáva náradiu dlhšiu životnosť vďaka absencii uhlíkov, ktoré treba po čase meniť. Tzv. brushless motory zvyšujú aj výkon stroja a zároveň sa omnoho menej zahrievajú ako štandardné uhlíkové motory.
Bezuhlíkový motor Milwaukee FUEL™: Prémiový systém bezuhlíkových motorov od Milwaukee. Systém FUEL™ v kombinácii s technológiou REDLINK™ zabezpečuje lepšiu komunikáciu medzi motorom a akumulátorom, čím dodáva ešte vyššiu životnosť, silu a prevádzkový čas.
Osvetlenie
Staršie modely rázových uťahovákov majú zabudovanú len jednu LED diódu na osvetlenie pracovného priestoru. Novšie modely uťahovákov sa spoliehajú až na trojicu LED diód, ktoré sú osadené v hlave nástroja a poskytujú omnoho efektívnejšie osvetlenie priestoru.
Rázové uťahováky podľa použitia
Hľadáte uťahovák pre konrkétny druh prác? Nižšie nájdete prehľadný zoznam razákov pre jednotlivé aplikácie spolu s výberom odporúčaných modelov.
Razové uťahováky na montovanie nábytku
Na zoskrutkovanie skriniek, stolov a iného nábytku úplne postačujú uťahováky so silou do 50 Nm. Samozrejme, je možné použiť aj silnejšie stroje ako napr. AKU vŕtačky, avšak je potrebné na nich nastaviť čo možno najnižšie otáčky a krútiaci moment, vďaka čomu budete mať väčší cit pri zaťahovaní skrutiek. Na tieto účely vám dobre poslúžia aj AKU skrutkovače.
Uťahovačky so silou do cca 300 Nm sú vhodné na sezónne prezúvanie osobných áut. V prípade zhrdzavených matíc je nutné použiť o čosi silnejší razák. Na správne dotiahnutie matíc je ideálne použiť momentový kľúč alebo digitálnu račňu.
Stahlmann TIP: Prečítajte si náš jednoduchý návod, ako si svojpomocne vymeniť pneumatiky.
Razové uťahováky na montáž drevostavieb
Stredne silné razáky, ktoré si poradia s aplikáciou dlhých vrutov do drevených profilov. Tieto razáky majú silu približne 400 Nm a vedia vyvinúť vysoké otáčky pre čo najrýchlejšie uťahovanie dlhých skrutiek.
Uťahovákmi je možné vŕtať aj do kovových materiálov, pričom platí, že čím vyšší krútiaci moment, tým väčší priemer dokážete vyvŕtať. Uťahovačky s hex upnutím sú kompatibilné s veľkým množstvom vrtákov do kovu, avšak treba myslieť na to, že samotné vrtáky nie sú zväčša dimenzované na vysoké rázy. Pri vŕtaní by ste nemali presiahnuť krútiaci moment 339 Nm, nakoľko väčšia sila rapídne zvyšuje riziko zlomenia vrtáku.
Stahlmann TIP: Siahnite po rade vrtákov RED HEX SHOCKWAVE™, ktoré sú potiahnuté vrstvou titánu a ich konštrukcia je vhodná aj na použitie s rázovými uťahovákmi.
Rázové uťahováky na skrutkovanie konštrukcií a lešení
Pri montáži lešenia či iných konštrukcií ide zväčša o uťahovanie skrutiek rovnakej veľkosti. Preto je vhodné siahnuť po uťahovačke s poistným kolíkom, ktorý drží orech pevnejšie ako poistný krúžok. Na tieto práce postačujú razáky so silou do 900 Nm.
Uťahováky s krútiacim momentom viac ako 2400 Nm si poradia s uvoľňovaním extra veľkých skrutiek a matíc M50 či viac. Používajú sa pri (de)montážach pásov buldozérov, veľkých stavebných mechanizmov, obrnených vozidiel, žeriavov či lodných skrutiek.
Stahlmann TIP: Milwaukee predstavilo nový model rázového uťahováku M18FHIWF1R špeciálne pre práce na železničných tratiach. Vďaka predĺženému ergonomickému telu nemusíte pri skrutkovaní železničných podvalov kľačať, ale stáť vzpriamene. S max. krútiacim momentom 2000 Nm a upnutím 1" si ľahko poradí aj so skorodovanými skrutkami. Dostupný aj vo verzii s 2x 12 Ah High Output akumulátormi a rýchlonabíjačkou.
Ak potrebujete pracovať v stiesnených priestoroch, mali by ste siahnuť po uťahovákoch kompaktných rozmerov. Tieto razáky majú kratšie telo, najmenšie modely dosahujú len 124 mm.
Alternatívou sú pravouhlé rázové uťahováky, ktoré ako už názov napovedá, majú hlavu osadenú kolmo na telo. Sú schopné vyvinúť silu až 270 Nm. Hlava takéhoto razáku má dĺžku len 71 mm, a tak sa zmestí aj do zúžených priestorov
Inovatívna platforma smart náradia ONE-KEY™ umožňuje nastavovať všetky dôležité parametre náradia za pomoci aplikácie. Stačí zopár ťuknutí do mobilu a viete nastaviť krútiaci moment či rýchlosť otáčok na svojom ONE-KEY™ razáku.
Nahraďte prácne uťahovanie ručnou račňou jej akumulátorovou verziou. AKU račne Milwaukee a Ryobi s krútiacim momentom do 90 Nm sú vhodné najmä v ťažko dostupných priestoroch, napr. pri oprave mechanických častí v motorovej časti vozidla.
Digitálne račne Milwaukee dokážu vyvinúť silu až 203 Nm. Na displeji si viete nastaviť hodnotu, na ktorú chcete skrutku zatiahnuť a pokiaľ ju nástroj nedokáže na túto hodnotu zatiahnuť sám, umožní vám tak spraviť ručne. Račňa vás následne upozorní pri dosiahnutí stanoveného uťahovacieho momentu.
Orechy sú kompatibilné so štvorhranným upínaním patričnej veľkosti. Výstupný profil orecha je štandardný šesthran rôznych veľkostí. Nástrčné hlavice sa predávajú po kusoch konkrétnych veľkostí alebo ako praktické sady viacerých dimenzií.
Nástrčné kľúče sa delia na dve základné skupiny:
Chrómované: Klasické orechy vyrobené z chróm-vanádiovej (Cr-V) zliatiny ocele. Sú cenovo dostupnejšie a ideálne pre ručné račne a gola sady, pre rázové uťahováky sa tento typ orechov neodporúča.
Kované: Typicky tmavé orechy sú vyrobené z extra pevnej zliatiny chróm-molybdénovej (Cr-Mo) ocele, ktorá vydrží aj uťahovanie najväčšou silou. Oproti klasickým sú o čosi drahšie.
Tieto bity sa vyznačujú špeciálnou SHOCK zónou medzi upnutím a hlavičkou. Kým hlavička je vyrobená z extra odolnej ocele, ktorá chráni hroty pred opotrebovaním, samotná stopka (tzv. torzná zóna alebo shock zone) je vyrobená zo špeciálnej zliatiny. Tá dodáva bitu potrebnú flexibilitu a schopnosť pohlcovať vysoké rázy, čoho dôsledkom je dlhá životnosť pri vysokom zaťažení.
Stahlmann TIP: Pri kúpe bitov radšej zainvestujte do kvalitnej sady. Lacnejšie modely sú vyrobené zväčša z menej odolných materiálov, ktoré sa zvyknú už po pár použitiach rýchlo otupiť, zdeformovať, alebo rovno zlomiť. Medzi majstrami sa im hovorí „blato“.
Pokiaľ už máte uťahovačku s upnutím určitej veľkosti, no potrebujete na ňu nasadiť orech s odlišným upnutím, môžete siahnuť po adaptéri. Taktiež je možné nasadiť na štvorhran prevodku na 1/4" hex upnutie na bity.
Treba mať však na pamäti, že každý rázový uťahovák a nástrčný kľúč je dimenzovaný na určité rozmery a vhodné aplikácie. Preto by ste mali pred každým použitím adaptéra či redukcie zvážiť správne nastavenie krútiaceho momentu a rýchlosti otáčok. Taktiež treba myslieť aj na to, že použitím adaptéru strácate silu, ktorú dokáže uťahovák vyvinúť s orechom adekvátnej veľkosti upnutia.
Pogumované objímky poskytujú účinnú ochranu pred mechanickým poškodením či tekutinami, ktoré by mohli nástroj poškodiť. Krytky viete jednoducho nasadiť aj sňať. Pri výbere je dôležité nájsť kompatibilnú krytku s modelom razáku či račne.
Výber správnej batérie pre AKU rázový uťahovák má zásadný vplyv na jeho výkon. Záleží od sily a určenia uťahovačky, no v zásade platí, čím väčší krútiaci moment, rýchlosť otáčok a väčšie upínanie, tým väčšia kapacita akumulátorov je potrebná na bezproblémový a neprerušovaný chod.
Stahlmann TIP: Extra výkonný akumulátor M18™ FORGE™ s 6 Ah kapacitou poskytuje rovnaký výkon ako 12 Ah High Output batéria, avšak pri polovičnej kapacite a 60 % hmotnosti.